Ndryshimi mes inspektimeve të "Dunav (Gjilan)"

1.839 bytes added ,  6 vjet më parë
Reverted edits by 178.132.218.110 to last version by 178.132.218.110
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
(Reverted edits by 178.132.218.110 to last version by 178.132.218.110)
{{Faqe e palidhur}}
{{Hulumtim vetjak}}
{{POV}}
 
Vendbanimi Dunav (Tunaj) është i vendosur në Malet e Karadakut, i themeluar para 220 viteve. Ky vendbanim gjendet ne te majtë te rruges per Kumanovë ky fshat gjendet i rrethuar me malet e Karadakut në të kater anët, njeherish ka pozit te mir gjeografike është vijë kufitare ne dy shtete me atë te Serbis dhe me atë te Maqedonis, kjo pozitë bën qe Dunavi te jetë vendë lidhes me vendet fqinjë,gjithashtu ka shërbyer rrugë lidhese me Luginen e Presheves. Pozita e mirë gjeografike bën qe ky vend te ketë kushte per zhvillimin e Bujqesis dhe sidomos zhvillim për degen e Blegtoris.
 
Dunavi (Tunaj) ësht themelu para 220 vitëve me ardhjen e familjeve: Selimi,Ferati dhe Dema, prej te cilave u themelua nje fshat,para ardhjeve te ketyreve familjeve nuk kishte banor te tjerë. Dunavi ne kohen kur ishte i populluar kishte përafersisht 50 shtepi prej te cilave kan mbetur pak ne ditet e sotme pas luftes se fundit ne kosov ky fshat mbeti i braktisur pa asnje banor. sot ne Kosov ka shum njerz te këti fshati duke jetuar ne vende te ndryshem si ne : Zheger,Gjilan,Kabash,Drobesh,Viti,Ferizaj,Prishtin,Kumanov,Kojnare,Preshev në Evropen perëndimore deri në Ameriken e largët.
 
Arsimimi ne Dunav u bë si ne shumë fshatra te Kosoves fillimisht ne Shtepi te konvertuara ne Shkolla dhe me von u hap Shkolla e par ne këtë fshat .ne Dunav ekzistojn monumente Kulturore vet stili i Shtepive te ndertuara ne Dunav e pershkruan këtë me se miri, ne Dunav ishte dhe Ambulanta ku u shërbej jo vetem fshatarëve te Dunavit po te gjith fshatrave qe rrethohej Dunavi dhe me larg. gjitashtu ekzistojn dy objekete fetare është kisha Katolike e ndertuar ne vitin 1939 nder kishat me te bukura ne kosovë, gjithashtu gjendet edhe Xhamija ecila momentalisht është e rrënuar.