Dallime mes rishikimeve të "Pishtari olimpik"

v
U kthye versioni 1531267 i bërë nga 185.33.33.131 (diskutimet)
v (U kthye versioni 1531267 i bërë nga 185.33.33.131 (diskutimet))
'''Pishtari olimpik''', është prej çeliku dhe ka formën e një skije. Është i gjatë 77 cm, i gjerë 10,5 cm, ndërsa peshon 1,9 kg. Nga jashtë është lyer me një ngjyrë të veçantë që mundëson rezistencë të madhe termike që shkon nga -20 °C deri 25 °C. Pishtari ka një autonomi prej 15 min dhe mund të funksionojë deri në 5.000 m lartësi. Flaka e tij ushqehet nga një përzierje hidrokarburesh (40% propilen, 60% butan) që ndodhet brenda pishtarit në një lloj bombole prej alumini.
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Lojërat olimpike verore|Lojërat olimpike]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{sport-cung}}
 
[[Kategoria:Lojëra olimpike]]