Dallime mes rishikimeve të "Mona Liza"

3 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
[[Piktura]] është me dimensione 76,8 x 53 cm u punua nga pranvera [[1503]] deri [[Vera (stinë)|verës]] [[1505]]. Në fillim ishte më e gjerë: kollona majtas dhe djathtas janë prerë.Kjo pikture eshte bere me urdher nga Mbreti Francis I i Frances, dhe Mona Lisa ishte gruaja e tij. Kjo pikturë varet sot në muzeun Luver të [[Parisi]]t.Kjo pikture eshte ruajtur per 500 vjet.Nje gje e veçante tek Mona Liza eshte se ne nje leter bixhozi te mbreteresha ishte koka e Mona Lizes dhe pas letres ishte nje leter tjeter transparente qe tregonte harten e Afrikes,per te gjetur diamantin e famshem "Majmuni blu"dhe per kurjozitet eshte djal.
ju
 
 
Anonymous user