Ndryshimi mes inspektimeve të "Paktet e Tiranës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Tirana Ministerium.jpg|thumb|Sot Ministria e Industrisë por dikur pjesë e ministrive në qendër të Tiranës ndërtuar më 1930, financuar nga 2. Tiranapakt]]
 
SiDy '''paktet e Tiranës''' njihentë njohura ndryshe si dy kontratakontratat mes [[Italia|MbretërinëMbretërisë e ItalisëItaliane (1861-1946)]] dhe [[Mbretëria e Shqipërisë|ShqipëriaShqipërisë]] më 1926 dhe 1927,u Shqipërianenshkruan nënshkroi nëne kryeqytetin [[Tirana]].e Shqiperisë Ngane dyTirane marrëveshjet. uDy rritmarrëveshjet varësiarriten varësinë e politikës së jashtme dhefiskalepolitikësShqipërisë fiskalenga ana Shqipërie nga ItaliaItalisë në mënyrë që qeveria e shtetit të BallkanitBallkanas vështirë se mund të merrte një vendim i madh, pa marrë fillimisht pëlqimin e [[Benito Mussolini|Musolini]]t.
 
== Parahistoria ==
Anonymous user