Dallime mes rishikimeve të "Kisha e Shën Denisit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "St Denys' Church, Sleaford")
{{gjuha shqipe}}{{pp}}
'''St Denys' Kishë, Sleaford''', është një mesjetare të kishës famullitare në Sleaford, Lincolnshire, Angli. Ndërsa një kishë dhe një prift ka të ngjarë të kenë qenë të pranishëm në zgjidhjen që rreth 1086, të vjetër pjesët e kësaj ndërtese janë të kullës dhe majuc. Kulla dhe majuc mund të jetë datë në fund të 12-të dhe në fillim të 13 shekujve; guri broach majuc është një nga më të hershme shembuj të këtij lloji në Angli. E Dekoruar Gotik nave, korridoret veri dhe transept janë ndërtuar gjatë shekullit të 14-të. Kisha ishte ndryshuar në shekullin e 19-të: veri rresht ishte rindërtuar nga lokale ndërtuesit Kirk dhe Shmangie në 1853 dhe kulla dhe majuc kryesisht janë rindërtuar në vitin 1884, pasi u godit nga rrufeja. St Denys' mbetet në përdorim adhurimi nga [[Kisha Anglikane|Kisha e Anglisë]].