Dallime mes rishikimeve të "Gjuha gjermane"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1731375 i bërë nga 95.107.235.206 (diskutimet))
No edit summary
|sil =[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=deu deu]
}}
'''Gjuha gjermane''' ose '''gjermanishtja''' (origjinal ''Deutsch'') i takon degës se gjuhëve perendimore [[Gjermania|gjermane]]. Ajo është gjuhe më e folur ne [[EU|UnioninBashkimi Evropian]] dhe renditet ndër gjuhët botërore.
 
Dialektet e gjermanishtes ndahen sipas ndryshimit të tingujve në dy kategori të ashtuquajtura dialektet e gjermanishtës së epërme dhe dialektet e gjermanishtës së poshtme. Këto janë reformuar në [[Gjuha letrare dhe standarde|gjuhën letrare]] ose gjuhen standarde gjermane e cila bazohet në dialektet e gjermanishtës së Epërme.
Anonymous user