Ndryshimi mes inspektimeve të "Gadishulli Iberik"

ska përmbledhje të redaktimeve
== Gjeografia ==
 
Edhe pse i rrethuar me ujërat e Oqeanit Atlantik dhe të detit Mesdhe , kufiri natyror i maleve të larta të Pirinejeve e bënë mjaft të izoluar prej Evropës. Malet jo vetëm se paraqesin barrierën relievore, por edhe kufirin klimatik, politik, etnik dhe kulturor. Funksionin izolues të Pirinejeve e zëvendëson atraktiviteti i ngushticës së Gjiblartarit. Asnjë pjesë e Evropës nuk është më afër kontinentit të Afrikës se gadishulli Pirinej. Afërsia, paradispozita e mirë natyrore, roli i portës, qysh herët e ka bërë tërheqëse dhe nëpërmjet kontaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve.Gadishullin Pirinej e përbëjnë shtetet si : [[Spanja]], [[Portugalia]] , [[Andorra]] , [[Gjibraltari]].une punooj en shpi me dur lidht
i
== Klima dhe Relievi ==
dur l
== Historia ==
amori osht shum i buker edhe historia e afrikes ska shka tintereson se afrik mo ti kqyre shqipnin ma e buker o hajt tung shihemi
 
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user