Dallime mes rishikimeve të "Medina"

No change in size ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Kartela vendbanim
| emri = Medina
| emri_amtar = اَلْمَدِينَة اَلْمَنَوَّرَة <br /> el-Medinetul-myneueremynevere
| lloji_vendbanimit = Qytet
| nofka = Qyteti i Ndritur
}}
 
'''Medina'''([[Arabishtja|ar.]]: المدينة المنورة, [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ}} ose المدينة [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæ}}, zyrtarisht njihet si '''el-Medinetul-myneueremynevere'''), është qytet në [[Hixhaz]] një krahinë në perëndim të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]] dhe është kryeqendra e provincës [[Provinca Al Medinah|Al Medinah]]. Është qyteti i dytë më i shenjtë [[Islam]] dhe vendi i varrimit të [[Muhammedi]]t.
 
== Përmbledhje ==
1.368

edits