Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[File:Anthem of Europe (US Navy instrumental longshort version).ogg|thumbparapamje|Himni i Evropës ([[Ode gëzimit]]) nën performancën e Orkestrës së Marinës Amerikane (Me tekst në gjuhën gjermane)]]
[[File:Anthem of Europe (US Navy instrumental long version).ogg|thumb|Himni i Evropës ([[Ode gëzimit]]) nën performancën e Orkestrës së Marinës Amerikane (Me tekst në gjuhën angleze)]]
[[Image:Schiller an die freude manuskript 2.jpg|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i veprës "[[Ode gëzimit]]" të [[Friedrich Schiller]]it]]
[[File:Friedrich Schiller2.jpg|thumb|[[Friedrich Schiller]]]]
[[File:Ninth Symphony original.png|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i [[Simfonia nr. 9 e Beethovenit|Simfonisë së 9 të Bethovenit]]]]
[[File:Beethoven.jpg|thumb|[[Ludwig van Beethoven]]]]
'''Himni i Evropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose [[Ode gëzimit|Ode Gëzimit]] (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] dhe [[BE|Bashkimit Evropian]], e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës.<ref>{{cite web|url=https://www.coe.int/en/web/about-us/the-european-anthem|title=The European Anthem|publisher=coe.int}}</ref><br />
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të [[Friedrich Schiller]]it si dhe të simfonisë së 9-të të [[Ludwig van Beethoven|Bethovenit]] të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës.<ref>{{cite web|url=http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm|title=Europa – The EU at a glance – The European Anthem|accessdate=2010-08-29|publisher=europa.eu| archiveurl= https://web.archive.org/web/20100815100314/http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm| archivedate= 15 August 2010 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref>
[[Herbert von Karajan]], një nga dirigjentët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë, me kërkesën e [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] shkroi tre instrumentale: një për piano, një për instrumentet frymore dhe një për orkestër simfonike. Shpeshëherë krahas me intonimin e himnit këndohen edhe vargjet e [[Friedrich Schiller]]it.
 
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
|}
== Shih edhe ==
* [[Ode gëzimit]]
* [[Himni i Flamurit]]
* [[Himni i Kosovës]]
11

edits