Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
<br>
[[Skeda:Hashim Thaçi photo.jpg|majtas|parapamje|150x150px|Presidenti aktual i Kosovës, [[Hashim Thaçi]].|alt=]]
 
=== Kosova ===
Sipas neni 83 të [[Kushtetuta e Kosovës|Kushtetutës së Kosovës]], [[Kryetari i Kosovës|Presidenti i Republikës së Kosovës]]  është kreu i shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit të [[Republika e Kosovës|Republikë së Kosovës]]. Presidenti i Republikës së Kosovës zgjedhet nga [[Kuvendi i Republikës së Kosovës|Kuvendi]] me dy të tretat (2/3) e votave të të gjithë deputetëve për një mandat pesëvjeçar.
Anonymous user