Dallime mes rishikimeve të "Bektashijtë"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Zulfiqar_with_inscription.png|parapamje|330px|Dhulfikari]]
'''Tarikati Bektashi''' ose [[Imameti (doktrina Shiite)|Imameti]] [[Shiitët|Shi'i]] '''Alevi-Bektashi''' është një urdhër [[mysliman]] dervishësh që kanë marrë emrin nga [[Haxhi Veli Bektashi|Haxhi Bektash Veliu]], evlija Alevi nga [[Horasani|Horosani]], por u themelua nga [[Ballëm Sulltani]].<ref>{{Cite web|url=http://www.iranicaonline.org/articles/bektasiya|title=Bektāšīya|last=|date=1989-12-15|website=Encyclopaedia Iranica|access-date=2016-07-14}}</ref> Tarikati, qendra e të cilit është në Tiranë, është i përhapur në Anadoll dhe Ballkan, ka qenë veçanërisht i fortë në Shqipëri, Bullgari dhe ndër grekët myslimanë të periudhës osmane. Urdhri përfaqëson rrymën shpirtërore zyrtare të bektashizmit.
 
Përpos Haxhi Ali Bektashit, tarikati duket të jetë ndikuar nga Hurufitë dhe Kalandaritë dhe besojmat shi'ite të Anadollit të shekullit të 15. Praktikat mistike dhe ritualet u renduan nga Ballëm Sulltani në shekullin e 16, kur shumë praktikat e veçanta të tarikatit morën formë.
236

edits