Ndryshimi mes inspektimeve të "Shkenca fiktive"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{merge|Fanta-shkenca}}
'''Sajëns fikshën''' [{{IPA|ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩}}] ([[sqt.]] '''Shkenca fiktive'''; edhe: ''Science Fiction'', e quajtur ndryshe në anglisht ''Sciencefiction'' ose thjesht ''Science-Fiction''; [[shk.]] ''Sci-Fi'', ''SciFi'' [{{IPA|sai.ˈfai}}] apo ''SF'') është një [[Zhanri|zhanër]] trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte [[Imagjinata|imagjinare]] dhe [[E ardhmja|futuristike]], si [[shkenca]] dhe [[teknologjia]] e avancuar, eksplorimin e hapësirës, [[Udhëtimi në kohë|udhëtimin në kohë]], universet paralele dhe jetën jashtëtokësore .Është quajtur " [[letërsia]] e [[Idea|ideve]] ", dhe shpeshherë eksploron pasojat e mundshme të [[Inovacioni|inovacioneve shkencore, sociale dhe teknologjike]].
 
16

edits