Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
{{Kutia gjuhë
|shtet = [[Irani|Iran]], http://it.wikipedia.org/wiki/Afghanistan
|vendi = [[Azia]]
|folës = 110 milion persona
|renditja =
|sil =
}}
'''Gjuha perse''', ''persishtja'' ose '''farsishtja''' (فارسی ''Fārsī'') është një gjuhë iranike që flitet në [[Iran]], [[Afganistani|Afganistan]], [[Taxhikistani|Taxhikistan]] dhe [[Uzbekistani|Uzbekistan]].
 
'''Gjuha perse''', ''persishtja'' ose '''farsishtja''' (فارسی ''Fārsī'') është një gjuhë iranike që flitet në [[Irani]], [[Afganistan]], [[Taxhikistan]] dhe [[Uzbekistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e [[Perandoria e Persisë|Perandorisë Ahemenide]]. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
Gjuha perse (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne Iran, [[IraniAfganistan]], [[AfganistanUzbekistan]], hedhe [[Taxhikistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i persishtes së vjetër, gjuha e Perandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para [[Islami]]t (kur ishte persishtja e mesme), persishtja ishte gjuha e parë në [[Ymeti|botën Islame]] që e thyej monopolin e [[arabisht]]ës në letërsi. Kështu u popullarizua persishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
57

edits