Ankaraja: Dallime mes rishikimesh

27 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
sort.
No edit summary
Rreshti 31:
 
Në Ankara gjindet [[mauzoleu]] i gjeneralit turk [[Mustafa Qemal Ataturku|Mustafa Qemal Atatyrk]]. Mauzoleu ''[[Anıtkabir]]'' është përmendore monumentale e ndërtuar në vitin 1953, aty ndodhet varri i Ataturkut dhe i bashkëpunëtorit të tij më të ngushtë [[Ismet Inony]].
 
Megjithëse e vendosur në një nga rajonet më të thata të Turqisë dhe e rrethuar kryesisht nga bimësia e stepave (përveç zonave të pyllëzuara në periferinë jugore), Ankara mund të konsiderohet një qytet i gjelbër për sa i përket zonave të gjelbërta për banor, me 72 metra katrorë për kokë.
 
== Pak histori ==
Line 44 ⟶ 46:
 
== Kultura ==
* [[Xhamia e Koxhatepes]]
Megjithëse e vendosur në një nga rajonet më të thata të Turqisë dhe e rrethuar kryesisht nga bimësia e stepave (përveç zonave të pyllëzuara në periferinë jugore), Ankara mund të konsiderohet një qytet i gjelbër për sa i përket zonave të gjelbërta për banor, me 72 metra katrorë për kokë.
 
== Politika ==
Anonymous user