Dallime mes rishikimeve të "Izmiri"

12 bytes removed ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| gjat_g= 27 | gjat_m= 8 | gjat_s= 24 | gjat_dr = E
}}
'''Izmiri''', gjithashtu e njohur me emrin antik '''Smirnë''', është një qytet metropolitane në skajin perëndimor të [[Anadolli|Anadollit]]. Është qyteti i tretë më i populluar në Turqi, pas [[Stambolli|Stambollit]]t dhe [[Ankaraja|Ankarasë]]; dhe zona e dytë më e madhe urbane në [[Deti Egje|Detin Egje]] pas [[Athina|Athinës]].
 
Në vitin 2019, qyteti i Izmirit kishte një popullsi prej 2,972,900. Zona metropolitane e Izmirit shtrihet përgjatë ujërave periferikë të [[Gjiri i Izmirit|Gjirit të İzmiritIzmirit]] dhe në brendësi të veriut përtej [[Delta Lumore Gediz|Deltës Lumore Gediz]]; në lindje përgjatë një fushe aluviale të krijuar nga disa përrenj të vegjël; dhe në terren pak më të thyer në jug.
 
Izmiri ka [[Smirna|mbi 3000 vjet histori]] të regjistruar urbane dhe [[Yeşilova Höyük|deri në 8500 vjet histori si një vendbanim njerëzor]] që nga [[Neoliti|periudha e Neolitit]]. I vendosur në një vend të favorshëm në krye të një gjiri, në një vrimë të thellë në mes të rrugës përgjatë bregdetit perëndimor të Anadollit, qyteti ka qenë një nga portet kryesore tregtare të [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]] për pjesën më të madhe të historisë së tij. Kur [[Perandoria Osmane|osmanëtOsmanllinjtë]] morën Izmirin në shekullin e 15-të, ata nuk trashëguan kujtime historike tërheqëse, ndryshe nga pikat e tjera kryesore të rrjetit tregtar [[Perandoria Osmane|osman]], përkatësisht [[Kostandinopoja]] (Stamboll), [[Damasku]], [[Bagdadi]] dhe [[Kajro]].
 
Shfaqja e Izmirit si një port i madh ndërkombëtar deri në shekullin e 17 ishte kryesisht rezultat i tërheqjes që ajo ushtroi ndaj të huajve dhe orientimit evropian të qytetit. Politikisht, Izmiri konsiderohet një bastion i [[Kemalizmi|KemalizmitQemalizmi]]t dhe [[Partia Republikane Popullore|Partisë Republikane Popullore]] (CHP).
 
Izmiri priti [[Lojërat Mesdhetare]] në vitin 1971 dhe [[Universiade|Lojërat Universitare Botërore]] ([[Universiade]]) në vitin 2005. Në mars 2008, Izmiri paraqiti ofertën e tij në [[Bureau International des Expositions|BIE]] për mbajtjen e [[Panairi i botës|Universal Expo]] [[Expo 2015|2015]], por ajo u fitua nga [[Milano]], [[Itali]].
Anonymous user