Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

No change in size ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Palermo u themelua nga [[fenikasit]], më shumë se një mijë vjet më parë, dhe është një qytet shumë i vjetër dhe me shumë histori.
 
Në krahinën e Palermës gjenden nga më shumë se pesëqind vjet rreth 33.000 [[Arbëreshët|arbëreshë]], bashkuar në një eparki ose dioqesi: më afër kryeqytetit është [[Hora e Arbëreshëvet]], qytezi më i madh dhe i populluar shqiptar në Itali; larg 5 kilometra nga kjo ndodhet [[Sëndastina]], kolonia më e re dhe e vogël; dhe pastaj më shumë në brendësi [[Kundisa]], katundi më i vjetër arbëresh. Dy vende e tjera, [[Munxifsi]] dhe [[Pallaci]], humbën gjuhën dhe identitetin, por ruajnë ritin fetar bizantin, elementë që ende sot i kujtonë se janë arbëreshë. Palermo është edhe vendi ku është arratisur shkrimtari i njohur shqiptar [[Petro Marko]], ku ka jetuar të tjerë shqiptar, si vellau i Nënë Terezës, Lazar Bojaxhiu, dhe ku kanë qenë për shumë vite personalitet si [[Ernest Koliqi]], At [[Zef Valentini]], etj.
 
== Kultura ==
Tek Universiteti i Palermës është "Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe", një nga ata më të vjetër në Itali themeluar nga i madhi arbëresh [[Gaetano Petrotta]]. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, themeluar nga arbëreshët e Siçilisë, ekzistoj në Palermë "Komiteti Italo-Shqiptar", pas "Lidhja Italo-Shqiptare", për pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]], lidhjë rëndësishme për pavarësinë e ardhshme.
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|parapamje|Katedralja e Palermës]]
Palermo është edhe vendi ku është arratisur shkrimtari i njohur shqiptar [[Petro Marko]], ku ka jetuar të tjerë shqiptar, si vellau i Nënë Terezës, Lazar Bojaxhiu, dhe ku kanë qenë për shumë vite personalitet si [[Ernest Koliqi]], At [[Zef Valentini]], etj.
 
== Shoqëri ==
Anonymous user