Dallime mes rishikimeve të "Iliri"

15 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Iliri esht nje Person ne [[ Mitologjia Greke|Mitologjin Greke]]. Ne njeren prej Historis, ku thuhet se Iliri ka qenë i biri i Kadmos-it dhe i Haromonisë. I cilli ndoshta ka Udhehequr [[Ilirët]]. Ne nje Histori tjetër thuhes se Iliri ka qenë i biri i Ciklopit [[Polyphem]] thë Gruas se ti Galatea, ai ishte vellajë i [[Celtus]] dhe [[Galas]]. Femijet e Polyphemit u larguan nga [[Sicilia]] dhe udheheqen [[Keltët]], [[Ilirët]] dhe [[Galatët]]. Ne te dy Historit thuhes se Iliri ka qenë Paraardhsi i [[Illireve]]. Iliri ka pasur gjastë Djem [[Enchelus]], [[Autarieus]], [[Dardanus]], [[Maedus]], [[Taulas]] dhe [[Perrhaebus]]. Emrat e vajzave ishin [[Partho]], [[Daortho]], [[Dassaro]]. Ata i quajten femijet e tyre [[TaulantTaulanti]], [[PerhebPerhebi]], [[EnkeleuEnkeleui]], [[AutarAutari]], [[Dardan|Dardani]], [[ParthenPartheni]], [[DasarDasari]] dhe [[DaorsDaorsi]]. [[Autari]] kishte dy djem [[Panonin]](ose Peon). [[Panoni]] kishte dy djem [[Skordikin]] dhe [[Tribalin]]
 
[[Category:Mitologjia Greke]]
70

edits