Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

24 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{bashkoji|Meteorët}}
 
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thejeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënjeve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të till.
 
10.357

edits