Dallime mes rishikimeve të "Sokol Sopi"

6 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Sokol Mustafë Sopi''' ( 8 Tetor 1977 - 21 Prill 1999 ) u lind nga babai Mustafa dhe e ëma Xhemilja, rrjedh nga nje familje e kamur nga Fsh. Butovc afër Prishtinës. Ishte i vetmi vëlla i gjashtë motrave; Vlorës, Valbonës, Qëndresës, Donikës, Shqipërisë dhe Kosovares.
 
Në Shekullin XIX-të, me dhunë nga Fsh. Statovc debohet edhe familja e Sokolit, si rezultat flasin dëshmitë se ne luftën e II-të Boterore, familja Sopi mbështeti me të madhe dhe ne mënyrë shumë te forte Lëvizjen e Rezistencës Shqiptare në mbrojtje të Shqipërisë Etnike, shtëpia e tyre ne Butoc atëbotë ishte kulm dhe vendstrehim i shumë atdhetarëve me nam si Adem Gllavica, Shyt Mareci, Azem Jashanica, Kapedan Gjoni, Shemsi Mramori, Musli Dumoshi e shumë te tjerë. Me mbarimin e kësaj lufte, gjyshi i dëshmorit Ismajli ishte deshmitarë i masakres se Tivarit i cili i shpetoi asaj por që u kthye me shumë plagë i gjallë në shtëpi.
26

edits