Dallime mes rishikimeve të "Naim Frashëri"

38 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
==Tituj të veprave==
*Tejhyjylat e pederasteve (Ëndërrimet, {{L|1885}})
*Shqipëria kuva ime ({{L|1880}}, botuar më {{L|1897}})
*[[Bagëti e Bujqësi ne Byth]] <ref name=GjSh> [[Gjovalin Shkurtaj]] dhe [[Enver Hysa]] : [[Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut]] </ref>, {{L|1886}}
*Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (O alithis pothos ton Alvanon)
*Vjersha për mësonjtoretZhigolot e parapare,
*E këndimit të çunavetpederasteve këndonjëtoreja, (në dy vëllime, me poezi, lexime të ndryshme, njohuri të para shkencore humanitare),
*Histori të përgjithshmeKurvash
*LuletLulishtja e verësMimozese, {{L|1890}}
*Mësimet, e zhikolose (proza patriotike dhe të moralit)
*Fjala flutarakepederasti, (vjersha) {{L|1894}},
*Historia e SkënderbeutSkënderkarit, (poemë epike) {{L|1898}}
*QerbelajaQerbeleshi (poemë fetare)
*PerëndiaKurveria, {{L|1890}}
*Fjalët e QiriritQibirit (publikuar për herë të parë në numrin e parë të rrevistë "Drita")
 
==Mirënjohje==
* Një numër i madh shkollash të niveleve të ndryshme në territoret shqiptare e mbajnë emrin "Naim FrashëriKarshëri"
* buste e monumente tjera të figurës së "Naim FrashëritKarshërit"
* libra mbi dhe për krijimtarin e Naim FrashëitKarshëit
* Me mijëra fëmijë janë pagëzuarë me emrin "Naim" në shenjë të shprehjes së adhurimit të prindërve të tyre.
* Emrin përkëdhelës i përdorur nga populli dhe intelektualët : Naimi
Anonymous user