Dallime mes rishikimeve të "Aziz Salihu"

80 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Aziz Salihu''' njehershit eshte shpallur "SPORTIST I SHEKULLIT" ne Kosove. Aziz Salihu njihet si fitues i mbi 30 medaleve te arta, ne turnire te ndryshme nderkombetare, njihet edhe si sportisti i pare Kosovar qe ka aritur te fitoj medalje Olimpike. Lirisht mund te themi se eshte nje nder sportistet me te mire shqiptar te te gjitha kohrave, dhe nje nder bokseret me te suksesshem te ish Jugosllavis.
 
Disa nga rezultatet e '''Aziz Salihut''' 1970 - Kampion i ish-Jugosllavisë për junior, 1971 - Kampion i ish-Jugosllavisë për junior ( për here të dytë radhazi ), 1972 - 1990, Tetë here kampion i ish-Jugosllavisë në konkurrencën individuale, 1980 - Fitues i turneut të Beogradit, 1980 - Pjesëmares në Lojrat Olimpike në Moscow, Rusi, 1981 - Vendi i tretë në kampionatin Europian në Tempore, Finlandë (medalja e bronzt), 1981 - Kampion Ballkanikë në Pullë, Kroaci (medalja e artë), 1982 - Kampion Ballkanikë në Bursë, Turqi për here të dytë (medalja e artë), 1984 - Fitues i dorëzës së artë në Beograd, 1984 - Fitues i turneut ndërkombëtar në Bengazi, Libi (medalja e artë), 1984 - Vendi i tretë në Lojrat Olimpike në Los Angelos, SHBA (medalja e bronzt), 1985 - I treti në kampionatin Europian në Budapest, Hungari (medalja e bronzt), 1986 - Kampion Ballkanikë në Prishtinë, Kosovë, 1987 - Kampion në Lojrat Mediterane në LLataki, Siri (medalja e artë), 1988 - Pjesëmarrës në Lojrat Olimpike në Seul, Korea Jugore për here të tretë.
Anonymous user