Ndryshimi mes inspektimeve të "Ylli Polar"

1 byte removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ylli Polar''' është ylli më i ndritshëm në yjësinë, [[Arusha e Vogël]]. Yllin polar mund ta quajmë edhe '''''ylli alfa''''' i [[Arusha e Vogël|Arushës së vogël]], sepse është ylli më i ndritshëm i kësaj yjësie. Ai gjendet pothuajse saktësisht në zgjatimin e vijës imagjinare që bashkon [[Poli i Jugut|Polin e Jugut]] me [[Poli i Veriut|Polin e Veriut]] të [[Toka|Tokës]] sonë dhe për këtë arsye ka qenë dhe është ende një udhërrëfyes shumë i rëndësishëm për t'u orientuar dhe për të gjetur [[Poli i Veriut|Veriun]]. '''Ylli Polar''' gjendet 430 ''vjet dritëdrite'' larg tokës.
 
[[Category:Astronomi]]
Anonymous user