Dallime mes rishikimeve të "Nazareti"

1.518 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: zoti i qiellit ei tokes u baft vullneti jot si ne qiell ene tok buken ton te perditshmen na jep edhe sot mos na le te bim tundim nga i ligu na jep shpetim zot ti je drita rruga ti je ama ...)
 
No edit summary
Nazareti ose Nazareth (në hebraisht נצרת - për shkrim
zoti i qiellit ei tokes u baft vullneti jot si ne qiell ene tok
shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة,
buken ton te perditshmen na jep edhe sot mos na le te bim tundim nga i ligu na jep shpetim zot ti je drita rruga ti je ama omega me jesusin amin
DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në
zot ti eke fal hasret isen prej nje vajz virgjine ,veq te fejuar dhe ka qen besnike ndaj teje dhe ia ke dhen dhurat isan per te miren epopullit zot na liro prej cdo kurthe me jesusin zot amnin
rajon historik e Galilesë. Që mesjetës
ejani dhe bindu te shpija ezotit me bashksin protestante fjale egjall eallahut amin
ishte i banuar kryesisht nga të krishterët arab.
bashksia ungjillore mesia ne prishtine amin lavdi zotit me jeussin amin
Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת
עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet
rreth 120.000 banorë (në vitin 2005); të Nazrat-illite
e cila është përgjegjëse për 55.000 banorë, dhe në Nazaret 65.000.
Nazareti është një qytet shumë i vjetër dhe është sot
Muslimanët dhe të krishterët jetonin. Nazrat-illite është një shumë
qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë
== Weblinks ==
{{Commons}}
* [http://www.nazarethinfo.org Website von Nazaret (engl.)]
 
[[Kategoria:Vende ne Izrael]]
[[Kategoria:Vend ne Bibel]]
[[Kategoria:Christlicher Orient]]
[[Kategoria:Archäologischer Fundplatz in Israel]]
[[Kategoria:Antike israelische Stadt]]
 
{{Coordinate |NS=32/42/13/N |EW=35/17/48/E |type=city |pop=64000 |region=IL-Z}}
 
[[an:Nazaret]]
[[ang:Nazarēth]]
[[ar:الناصرة]]
[[arc:ܢܨܪܬ]]
[[bg:Назарет (град)]]
[[br:Nazaret]]
[[bs:Nazaret]]
[[ca:Natzaret]]
[[cs:Nazaret]]
[[cu:Наꙁарє́ѳъ]]
[[da:Nazareth]]
[[el:Ναζαρέτ]]
[[en:Nazareth]]
[[eo:Nazareto]]
[[es:Nazaret]]
[[et:Naatsaret]]
[[eu:Nazaret]]
[[fi:Nasaret]]
[[fr:Nazareth]]
[[hak:Nâ-sat-le̍t]]
[[he:נצרת]]
[[hr:Nazaret]]
[[id:Nazaret]]
[[it:Nazaret]]
[[ja:ナザレ]]
[[ka:ნაზარეთი]]
[[ko:나사렛]]
[[la:Nazara]]
[[lb:Nazareth]]
[[ln:Nazaleti]]
[[lt:Nazaretas]]
[[mk:Назарет]]
[[nl:Nazareth (Israël)]]
[[nn:Nasaret]]
[[no:Nasaret]]
[[oc:Nazaret]]
[[pl:Nazaret]]
[[pt:Nazaré (Israel)]]
[[ro:Nazaret]]
[[ru:Назарет]]
[[simple:Nazareth]]
[[sl:Nazaret]]
[[sr:Назарет]]
[[sv:Nasaret]]
[[sw:Nazareti]]
[[ta:நாசரேத்து]]
[[th:นาซาเรธ]]
[[tl:Nasaret]]
[[tr:Nasıra]]
[[ug:نازارې]]
[[uk:Назарет]]
[[yi:נצרת]]
[[zh:拿撒勒]]
Anonymous user