Ndryshimi mes inspektimeve të "Surrealizmi"

71 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Surrealizmi''' (fr. ''Surréalisme'') ka qenë lëvizje letrare, kulturore dhe artistike, që është paraqitur në Francë pas Luftës së Parë Botërore. Surrealizmi ka qenë vazhdimësi e rrymës artistike, të njohur si [[dadaizmi]] dhe e frymës e tij rrebeluese, kryengritje kundër traditës dhe shprehive e zakoneve konvencionale, si dhe urrejtje ndaj normave shoqërore. Mirëpo, për dallim nga fryma refuzuese e dadaizmit, surrealizimi ka theksuar edhe anën e vet pozitive dhe konstruktive.
 
Bazën e vet filozofike surrealizmi në fillim e ka kërkuar dhe e ka gjetur te frojdizmi, e më vonë edhe te [[marksizmi]].GJIMNAZI SHPIFESA"HAJDAR DUSHI" dega psikollogji dhe fillozofi me ne krye Bakin -gjakove
 
Si fillim i surrealizmit merret viti 1924, kur [[Andre Bretoni]] ka publikuar programin e tij ''Manifesti i surrealizmit''. Rreth Bretonit janë tubuar edhe shkrimtarë të tjerë, si [[Lui Aragoni]], [[Pol Elyari]] etj., por edhe artistë të tjerë, si piktori [[Salvador Dali]].
Anonymous user