Dallime mes rishikimeve të "Ropica"

2.804 bytes added ,  13 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
 
== Historia ==
Ne vitet e me hershme kishte qene nje burr i vertet qe quhej Rrahim Zabergja qe kishte shpetuar Hoxh Brezhnicen me antare te familjes se tij, nga cetniket serbe dhe malazez ku duke kaluar rastesisht neper fshatin Breznic(ku ishte duke shkuar mysafir ne llap me atin e shaluar mire),has ne rrethim te hekurt te shkieve e Malazezve qe i kishin be Kulles se Hoxhes dhe te gjith anetaret e familjes mbrenda ne Kull,duke ja ven zjarrin per ti djegur per se gjalli te gjith. Sod e ate dite kendohet nga rapsod te ndryshem kenga e Hoxhe Breznices ku i kendohet keti trimi te asaj kohe Rrahim Zabergja, i cili i doli ne ndihem asaj familje.Dhe jo rastesishte thuhet ne vargje te asaj kenge;Pa gajret Breznica ish kan asnjo Hoxhes nuk poj ndihmon,mysafir nje po qellon o Rrahim Zabergja i kan than....per me shum mund ti referoheni kenges qe kendohet nga shum Rapsod Kosovar ''kenga e hoxh breznices''.....Rrahim Zabergja ishte edhe shok shum i mire i Bislim Bajgores i cili shpesh bente konak ne oden e Rrahimit ne F.sh Ropic,ishte shok i mire me Bajqinovcet, Mehemt Gradica madje e ka quajtur edhe si baba aq raporte te mira qe kishte me te. Ne kohen kur ne f.sh. Novosell(Maxhunaj) ku ishte bashksi lokale e f.sh. Ropic ne ate kohe behet ,,odbornik'' Kerst Jkovi nje anti Shqiptar i madh e ku motra e tij e quajtur Jana e martuar per Ceka Janackovicin ne f.sh. Ropic po ashtu nje anti-Shqiptar , si fqinje fillojn ta provokojn Rrahimin disa her dhe e detyrojn qe ti rrah deri ne alivanosje.Pasi qe merr lajmin Kersta i mobilizon shkiet e Novoselles per te ju hakmerr Rrahimit dhe ne naten kritike kur e rrethojn dhe fillon shkembim zjarri ne (viti 1933),Bislim Bajgora me shok ishte duke ardhe mysafir dhe i del ne ndihem dhe shkiet ikun duke mos e arrit ta realizojn uredherin e odbornikut te tyre......Rrahim Zabergja ishte i vetem pa asnje vella,ai u martua dhe gjithsej i beri dhjet djem e kater vajza. Kishte vetem nje axhe te quajtur Selman Zabergja,Selmani kishte shtat djem ku njri nga ta me emrin Mehmet Zabergja u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe ishte CC-trup-ushtar Gjerman dhe kurr me per fatin e tij nuk eshte ditur sot e asaj dite.
Ne vitet e me hershme kishte qene nje burr i verrtet qe quhej Rrahim Zabergja qe kishte shpetuar hoxh brezhnicen me 100 antare te familjes se ti, nga qetniket serbe dhe malazez. Sod e ate dite kendohet o Rrahim Zabergja i kane thane.
Djemet e Rrahimit ishin;
1. Avdi Zabergja-(ish ushtar i Shaban Polluzhes)-------------------Tash i ndjer.
2. Bajram Zabergja-(ish minatori ma i dalluar ne Trepce)-------------Tash i ndjer.
3. Xhemajl Zabergja-(ish minatori me medale ne Trepqe)----------------Tash i ndjer.
4. Hashim Zabergja-(ish mekanuku i par ne komunen e Vushtrris)-------Tash i ndjer.
5. Halim Zabergja-(ish puntor i dalluar ne n.sh.Kosova-Vushtrri)----Tash i ndjer.
6. Selim Zabergja-(ish puntor ne shkritore Zveqan)------------------Tash i ndjer.
7. Qazim Zabergja-(ish puntor ne shkritore Zveqan)------------------Tash i ndjer.
8. Ilaz Zabergja-(ish mesuesi ma i mire i shpallur 1984 ne Kosove)-Tash i ndjer.
9. Rrahman Zabergja-(ish profesor i gjuhes Shqipe ne Mitrovice)-------Tash i ndjer
10.Osmon Zabergja-(ish kontabilist ne RTP,tash depoist ne RTK )-----Ne jete.
 
== Gjeografia ==
Anonymous user