Dallime mes rishikimeve të "Zinedine Zidane"

255 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Zinedine Zidane 2008.jpg|thumb|right|300px]]
'''Zinedine Zidane''' lindi më 23 qershor [[1972]], në [[Marseille]], [[Franca|Francë]]. Emri i tij origjinal është Yezid Zeyneddin Zeydan, është futbollist francez me prejardhje nga [[Algjeria]].Zinedine Yazid Zidane konsiderohet gjerësisht si një nga të mëdhenjtë e të gjitha me kohë të ndeshjes, Zidane ka luajtur për ekipet e klubit në Francë, Itali dhe Spanjë, si dhe ishte anëtar i ekipit kombëtar frëngjisht. arritjet e tij në karrierë përfshijnë ndihmuar Francë të fitojë Kupën e Botës 1998 dhe Euro 2000, përveç fitores në 2002 Liga Kampioneve me Real Madrid. Një nga vetëm dy tre herë Player FIFA Kampionati Botëror i Vitit, së bashku me fituesit Ronaldo, Zidane u emërua edhe futbollisti europian i vitit në 1998. Se të tërhiqej nga futbolli profesional pas shënuar dhe duke u dërguar jashtë në finale të Kupës së Botës 2006.
 
Përmbajtja [fshih]
1 Jeta e hershme dhe të karrierës Club
2 Kombëtarja
3 pas daljes në pension
4 aktivitetet e bamirësisë
5 nderon, dhe emërimet
6 jetën personale
7 Statistika
8 nderon
9 Shih edhe
10 Shënime dhe referenca
11 Lidhje të jashtme
 
==Biografia==
Anonymous user