Dallime mes rishikimeve të "Zinedine Zidane"

1.149 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në 2001, Zidane u bashkua me Real Madrid për një shumë rekord atëherë bota e 150 miliard lire italisht [3] (rreth € 75 million [4]) dhe nënshkroi një kontratë katër-vjeçar. Ai shënoi golin fitues i ndeshjes, një breshëri të stuhishme të goditur me këmbën e tij të dobët, të fitojë në Madrid 2-1 Bayer Leverkusen gjatë në 2002 UEFA Champions League Final kompletimin e kësaj përbëhet nga katër pjesa personale. Sezonin e ardhshëm, Zidane ka ndihmuar Real Madrid për të fituar titullin e ligës spanjolle dhe u emërua FIFA World Player i Vitit për herë të tretë. Në 2004, tifozët e votoi atë në majë të pesëdhjetë UEFA-s-vjetorin Anketa Artë jubile, dhe ai ishte i përfshirë në 100 FIFA.
Pavarësisht rezultatin e parë të tij hat-trick në një fitore 4-2 ndaj Sevilla, sezonin e fundit Zidane i klubit të futbollit përfundoi trophyless. Më 7 maj 2006, Zidane, i cili kishte njoftoi planet e tij të dalin në pension pas Kupës Botërore 2006, [5] luajti ndeshjen e tij të fundit në shtëpi dhe shënoi në një barazim 3-3 me Villarreal CF. Skuadra e veshur jerseys përkujtimore me "Zidane 2001-2006" nën logon e klubit.
 
==Kombetarja==
 
 
 
Një triko futbollit Zidane, numri 10 për Francën
Të dy Franca dhe Algjeria konsiderojnë Zidane një qytetar, por ai nuk kishte të drejtë të luajë për ekipin kombëtar algjerian. Nuk ishte një fjalë që trajner Abdelhamid Kermali mohoi Zinedine një pozicion për skuadrën e algjeriane, sepse ai ka menduar se mesfushori i ri nuk ishte mjaft shpejt. [6] Megjithatë, Zidane hodhi poshtë thashetheme në një intervistë të 2005, duke thënë se ai do të kishte qenë i papërshtatshëm për të luajtur për Algjeri, sepse ai kishte luajtur tashmë për Francë. [7]
Ai fituar kapak e tij të parë me Francën si zëvendësues në një miqësore kundër Republikës Çeke me 17 gusht 1994, e cila përfundoi në një barazim 2-2 pas Zidane shënoi dy herë për të ndihmuar në Francë fshihet një deficit 2-0. Pas Éric Cantona ishte dorëzuar një pezullim një-vjeçar në janar 1995 për sulm ndaj një tifoz, Zidane mori përsipër pozicionin e krijuesut te lindur. Franca u eleminua në 96 euro gjysmëfinale në një gjuajtje penalltish nga Republika Çeke pas ndeshjes përfundoi 0-0 në kohën shtesë.
 
{{biografi-cung}}
Anonymous user