Dallime mes rishikimeve të "Greqia"

36 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
== Ekonomia ==
: '''''Artikulli kryesor [[Ekonomia e Greqisë]]'''''
PozitaVendndodhja e mirë gjeografike në Detin Mesdhe që në kohët e lashta i përcaktoi Greqisë ekonominë detare. Kjo ka qenë e influencuarndikuar me sipërfaqe të kufizuara të tokës punuese, me peizazhhapësirë të pakët për kullota dhe me mungesën e lëndëve të para për industri. Deri vonë ishte shtet bujqësor me detari të zhvilluar. Në strukturënzonën industriale vend më të rëndësishëm ka pasur ajo ushqimore dhe ajo e tekstilitveshjeve. DeficitinHumbjen ekonomikekonomike e plotëson me veprimtari të tjera si në tregti dhe në turizëm.
 
== Demografia ==
53

edits