Dallime mes rishikimeve të "Greqia"

212 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
== Kultura ==
: '''''Artikulli kryesor [[Kultura e Greqisë]]'''''
Në Athinë botohet anusja e fortë në të djathtë, ''Eleftheros Kosmos'' (Bota e Lirë) dhe ''Estia'' (Vendlindja). Ndër mesin konzervativruajtës-liberan numërohet ''Akropolisi'', ''Kathimerini'' (shtojcë ditore), ''Apoghevmatini'' (shtojcë pasditore) dhe ''Vradyni'' (shtojcë mbrëmje). Për paraqitjen boshtit të mesëm të të majtëve përkujdesen ''To Vima'' (Tribuna) dhe ''Ta Nea'' (Të rejat). Lëvizjes socialiste i qëndron afër shtojca pas ditore ''Athinaiki'' (Gazeta e Athinës) ndërsa në ekstremin e së majtës dalin shtojcat komuniste ''Avghi'' (Agimi) dhe ''Risospastis'' (Radikalja).
 
Shoqëria informative shtetroreshtetërore ''Elliniki Rdiophonia Tileorassis (ERT)'' në shërbim të vendit emitonimiton tri programe dëgjimi, pastaj ka në Greqi shërbimin për jashtvendit ''The VoicVoice of Greece'' që emitojnëimitojnë në 12 gjuhë të huaja si dhe ka edhe shërbimin televiziv për jashtjashtë vendit. Shërbimi informativ shtatmadhoris (YENED) ka program dëgjimi dhe atë programin e dytë televiziv. Në katë qytete ka stacionekanale televizive private që emitojnëimitojnë programet e tyre.
* Telekomunikimi
* [[Telekomunikacioni ({{PAGENAME}})|Telekomunikacioni]]
* [[Transporti ({{PAGENAME}})|Transporti]]
* [[Ushtria ({{PAGENAME}})|Ushtria]]
* [[Pushime ({{PAGENAME}})|Pushime]]
 
== Lidhje të jashtme ==
53

edits