Spinal Tap është një bend gjysëm-fiktiv të zhanrit heavy metal dhe rock. Për herë të parë u përmenden ata në vitin 1984 në filmin This Is Spinal Tap të regjisorit Rob Reiner.

Spinal Tap
OrigjinaNë fiktiv: Angli
Në realitet: Shtetet e Bashkuara.
ZhanretHeavy metal, rock
Vitet aktik1982 — 1984
1992
LabeliMegaphone, Polymer (MCA Records)
Antar/ëtDavid St. Hubbins (Michael McKean)
Nigel Tufnel (Christopher Guest)
Derek Smalls (Harry Shearer)
"Caucasian" Jeffery Vanston (C. J. Vanston)

Studio albume Redakto

  • This Is Spinal Tap (1984)
  • Break Like the Wind (1992)
  • Back from the Dead (2009)