Stephen Craig Paddock (9 prill 1953 – 1 tetor 2017)[1] ishte vrasës amerikan, i cili kreu vrasje masive në Las Vegas Strip, Nevada. Më 2 tetor 2017, ai gjuajti me armë zjarri në një festival të muzikës country në Las Vegas Strip duke vrarë 59 persona. Paddock jetonte në Mesquite, Nevada.

JetaRedakto

Paddock lindi në Iowa..[2] Ai u rrit në Sun Valley, Los Angeles, si një nga tre djemtë e Benjamin Hoskins Paddock, një grabitës i dënuar i bankës që u arratis nga burgu në vitin 1969, kur Stephen ishte 15 vjeç.[3] Sipas të dhënave të gjykatës, Paddock u martua dhe divorcua dy herë; e para herë më 1977-1979 dhe e dyta herë më 1985-1990.[4] Në vitin 1985-1988, ai punoi si "auditor i brendshëm" për Lockheed Martin. Në 2016 ai u zhvendos në 2,400 milje në perëndim në të gjithë vendin me ndihmën e vëllait të tij Eric, në një shtëpi të ndodhur në një lagje pensionistësh, në Mesquite, Nevada, rreth 80 milje në verilindje të Las Vegasit.

Të shtënat në Las Vegas StripRedakto

Paddock mori një dhomë me qera në Gjirin Mandalay të enjten, më 28 shtator, tre ditë para masakrës. Policia gjeti 23 pushkë dhe një pistoletë brenda dhomës së tij,[5][6] duke përfshirë armë të AR-15 dhe AK-47 dhe një sasi të madhe të municioneve. Dy nga pushkët ishin ngritur mbi trekëmbësh dhe ishin të pajisur me pamje teleskopike.[7][8] Sipas instruktorit të armëve të zjarrit Massad Ayoob, regjistrimet audio të sulmit treguan se autori i krimit ndoshta përdorte një pajisje zjarri me përplasje.[9] Sipas policisë, Paddock veproi vetëm dhe motivi i tij është i panjohur.[10][11][12][13] Ai u gjet i vdekur në dhomën e tij në katin e 32-të të Gjirit të Mandalay. Publiku është kërkuar nga policia të raportojë personat e zhdukur që besohet të jenë të lidhur me të shtënat.[14]

ReferimetRedakto

 1. ^ Maglio, Tony (2 tetor 2017). "Stephen Paddock: What we know about Las Vegas mass shooter". TheWrap. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Las Vegas shooter lived in Tucson as young boy, brother says". Arizona Daily Star. 3 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Shelbourne, Mallory (2 tetor 2017). "Las Vegas suspect's father was bank robber on FBI Most Wanted list". The Hill. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Grinberg, Emanuella (2 tetor 2017). "Nothing stood out about Stephen Paddock before Las Vegas shooting, people who knew him say". CNN. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Las Vegas Shooting Live Updates: Multiple Weapons Found in Gunman's Hotel Room". The New York Times. 2 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Las Vegas shooting: At least 58 , 515 hurt in Mandalay Bay shooting". CBS. 2 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Palazzolo, Joe; Elinson, Zusha (2 tetor 2017). "Las Vegas Suspect Likely Used Automatic Rifle in Massacre". The Wall Street Journal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Delreal, Jose; Bromwich, Jonah (2 tetor 2017). "Stephen Paddock, Las Vegas Gunman, Was a Gambler Who Drew Little Attention". The New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Beckett, Lois (2 tetor 2017). "Las Vegas gunman may have used special device to fire faster, expert says". The Guardian. Marrë më tetor 3, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "What we know about Las Vegas shooter Stephen Paddock". News.com.au. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Yan, Holly; Victor, Philip; Cullinane, Susannah (2 tetor 2017). "Weapons cache found at Las Vegas shooter's home". CNN. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Mitchell, Robert; Chu, Henry (2 tetor 2017). "Suspect Named in Las Vegas Shooting, Motive Still Unclear". Variety. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Stephen Paddock: What we know about Las Vegas shooting suspect". Fox News Channel. 2 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Adams, Char (2 tetor 2017), "Jason Aldean Ran from Stage When Las Vegas Gunman Opened Fire: 'Tonight Has Been Beyond Horrific'", People Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)