Sukhoi Su-34 (rusisht: Сухой Су-34; emri raportues i NATO-s: Fullback) është një avion rus me origjinë sovjetike me dy motorë, me dy ndenjëse, avion luftarak-bombardues/goditës supersonik me rreze të mesme veprimi të gjitha motit. Fluturoi për herë të parë në vitin 1990, i destinuar për Forcat Ajrore Sovjetike dhe hyri në shërbim në vitin 2014 me Forcat Ajrore Ruse.

Një Sukhoi Su-34 në MAKS 2013.

Bazuar në luftëtarin e superioritetit ajror Sukhoi Su-27 Flanker, Su-34 ka një kabinë të blinduar me ndenjëse krah për krah për dy pilotët e tij. Su-34 është projektuar kryesisht për vendosje taktike kundër objektivave tokësore dhe detare (rolet taktike të bombardimeve/sulmimit/ndalimit, përfshirë kundër objektivave të vegjël dhe të lëvizshëm) në misione solo dhe grupore gjatë ditës dhe natës, në kushte të favorshme dhe të pafavorshme moti dhe në një mjedis armiqësor me kundërzjarr dhe kundërmasa të luftës elektronike (EW) të vendosura, si dhe për zbulimin ajror. Su-34 është planifikuar të zëvendësojë përfundimisht gjuajtësin taktik të goditjes Su-24 dhe bombarduesin në distanca të gjata Tu-22M.

Shiko edhe

Redakto

Referenca

Redakto