Sulmuesi (futboll)

pozitë në futboll që luan afër portës së kundërshtarit

Sulmuesit janë futbollistët në shoqatën e futbollit të cilët luajnë më afër zonës së kundërshtarit dhe kanë si detyrë për të shënuar gola.

Sulmuesi (që mban fanelën e kuqe) kalon mbrojtjen (në fanela të bardha) dhe është në pozicion që të gjuajë në gol. Portieri do të mundohet që të mos lejojë që topi të hyjë në rrijetë.

Pozicioni i tyre i avancuan dhe mundësitë e pakta për tu kthyer në mbrojtje do të thotë se sulmuesit kanë mundësi më të mëdhaja për të shënuar më shumë gola se pozicionet e tjera.

Formacioni modern në përgjithsi përfshin një deri në tre sulmues, për shembull, formacioni i zakonshëm 4–2–3–1 përfshin vetëm një sulmues.[1] Formacionet e jashtëzakonshme mund të përfshijë më shumë se tre sulmues, ose asnjë.[2][3]

Referime Redakto

  1. ^ Cox, Michael (3 shtator 2010). "FIFA's 289-page Technical Report on the 2010 World Cup – in 15 points". Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2018. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cox, Michael (19 mars 2010). "Is Barcelona's alternative shape really a 4–2–4?". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2019. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cox, Michael (5 mars 2010). "Teams of the Decade #5: Roma, 2007". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2019. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)