Swing është film francez nga Tony Gatlif, i lançuar në 2002.

Përmbledhja

Redakto

Në periferi të Strasburgut, Alsace, Francë, djali dhjetë vjeçar, Max, kalon pushimet e tij të verës me gjyshen e tij. Ai e dëgjon muzikën rome romake Manouche duke u luajtur në një lokal lokal dhe e pëlqen atë. Djali shkon për të vizituar ciganët në kërkim të një kitare, ku takon një Tombo të ri romak, 'Swing'. Ajo e prezanton Maksin me komunitetin e saj cigan, të cilët jetojnë në karvanë dhe në banesa publike. Përgjatë disa ditëve, Maksi u mor në komunitet për të dëshmuar stilin e jetës, traditat, njohuritë e bimëve rome, dhe veçanërisht muzikën e tyre Manouche. Max është veçanërisht i magjepsur nga Miraldo, kitaristi Romani që ai dëgjoi për herë të parë në lokal dhe kërkon të marrë mësime kitare me të (Miraldo luhet nga një prej kitaristëve më të mëdhenj të xhazit cigan, Tchavolo Schmitt ).

Max dhe Swing zhvillojnë një lidhje të ngushtë, të vendosur në shumë momente të forta dhe tërheqëse muzikore (disa shfaqin muzikën e Django Reinhardt ). Max dëgjon nga një gjyshe duke tymosur me zinxhir (e luajtur nga Helene Mershtein) se si ajo dhe një fëmijë tjetër ishin të vetmit të mbijetuar nga Lufta e Dytë Botërore. Trashëgimisë së përzier algjeriane / rome të Regjisorit i bëhen homazhe duke shfaqur një sesion muzikor me Miraldo dhe Khalid, të luajtur nga Abdellatif Chaarani.

Filmi merr tatëpjetën kur Maksi më në fund mëson të luajë një melodi cigane gjatë mësimit të tij, por ashtu siç supozojmë se Miraldo ka arritur ta mësojë atë, ai pëson një sulm në zemër jashtë karvanit të tij dhe vdes. Duke ndjekur traditën romake, karvani dhe sendet personale të Miraldos digjen. Pushimet e Maksit marrin fund dhe Max dhe Swing pjesë e shoqërisë me trishtim. Nënkuptimi është që statusi Gadjo i Max (një term romak që përcakton ata që nuk janë të atij grupi etnik) është një hendek midis tyre.

Detajet

Redakto
 • Titulli: Lëkundje
 • Regjisori: Tony Gatlif
 • Skenari: Tony Gatlif
 • Kinematografia: Claude Garnier
 • Muzika origjinale: Mandino Reinhardt, Tchavolo Schmitt, Abdellatif Chaarani, Tony Gatlif
 • Data e lëshimit: 20 Mars 2002
 • Frëngjisht dhe Romanisht me titra anglisht
 • Zhanri: Komedi dramatike
 • Kohëzgjatja: 87 min.
 • Cop Oscar: Maks
 • Lou Rech: Luhatje
 • Tchavolo Schmitt: Miraldo
 • Mandino Reinhardt: Mandino
 • Abdellatif Chaarani: Khalid
 • Fabienne Mai: Gjyshja e Maksit
 • Ben Zimet: Doktor Liberman
 • Colette Lepage: Gruaja e Miraldos
 • Marie Genin: Nëna e Maksit
 • Helene Mershtein: gjyshja

Vlerësimet kritike

Redakto
 • Gjithmonë ka diçka magjike në lidhje me një film të Tony Gatlif. Pra, si paraqitet filmi i fundit "Swing" i Gatlifs kundër filmave të tij të mëparshëm. Lajmet janë të mira. "Swing" është emocionuese. "Swing" është e gjallë. "Swing" është një magji e pastër. Dhe po, ajo muzikë përrallore dhe energjike e gishtërinjve është kthyer. Sipas fjalëve të vetë Tony Gatlif, "Muzika është liria që më frymëzon kur bëj filmat e mi dhe më jep energjinë për të dalë dhe për të takuar njerëz në të gjithë botën. Filmi nuk mund të bëhej pa muzikë ". Edhe një herë Regjisori & Shkrimtari Tony Gatlif na sjell një përvojë e cila përfshin botën e ciganëve dhe kulturën e tyre. [1]
 • "Lëkundja ka një stil të lire, dhe kap një moment delikat". Rick McGinnis, i cili i dha 4 yje [2]

Referime

Redakto
 1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-04-05. Marrë më 2011-01-12.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ McGinnis, Rick. "movie review - swing (2002)". Rickmcginnis.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2011. Marrë më 18 maj 2018.