Tërmeti i vitit 2020 në Ellazë ndodhi në orën 20:55 me kohën lokale (17:55 UTC ) më 24 janar.[1] Magnituda e tërmetit u përcaktua të ishte 6.7. Tërmeti u ndje në provincat fqinje të Ellazë, Dijarbakir, Malatya, Adıyaman dhe Samsun . Observatori Kandilli rishikoi madhësinë e tërmetit në 6.5.[2] Të paktën 22 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se një mijë janë plagosur.[3]

Tërmeti në Ellazë 2020
Tërmeti në Ellazë 2020 is located in Turqia
Tërmeti në Ellazë 2020
Data 24 janar 2020
Madhësia 6.7
Shteti apo rajoni i prekur Turqia

Vendosja tektonikeRedakto

TërmetiRedakto

Tërmeti kishte një magnitudë 6.7 M dhe një thellësi prej 10.0 km sipas ANSS dhe 6.5 M dhe një thellësi prej 5.0 km sipas Observatorit Kandilli.[1][4] Kohëzgjatja e tërmetit u raportua si 40 sekonda.

Mekanizmi fokal i vëzhguar dhe vendndodhja epiqendrore janë në përputhje me tërmetin që shkaktohet nga lëvizja në Anatolinë Lindore. [1]

DëmiRedakto

Disa ndërtesa u rrëzuan në pjesë të provincave Elazığ dhe Malatya, duke bllokuar njerëzit brenda. Gjithsej 22 njerëz u raportuan të ishin vrarë, me 18 në Elazığ dhe 4 të tjerë në Malatya. Të paktën 1030 njerëz u raportuan se ishin të plagosur.

Shiko edheRedakto

  • Lista e tërmeteve në Turqi
  • Lista e tërmeteve në vitin 2020

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c USGS.com (24 janar 2020). "M 6.7 - 4km ENE of Doganyol, Turkey". United States Geological Survey. Marrë më 24 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Massive quake of magnitude 6.5 rocks Turkey's Elazığ". Daily Sabah. 24 janar 2020. Marrë më 24 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Powerful earthquake strikes eastern Turkey". BBC World. 24 janar 2020. Marrë më 24 janar 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "24 OCAK SİVRİCE-ELAZIĞ DEPREMİ". Kandilli Observatory (në turqisht). 25 janar 2020. Marrë më 25 janar 2020.

Lidhje te jashtmeRedakto

  • ReliefWeb