Takis Loukanidis

futbollist grek

Takis Loukanidis (Greqisht: Τάκης Λουκανίδης, 25 shtator 1937 – 11 janar 2018)[1] ishte futbollistë ortodoks greqishtfolës.

Takis Loukanidis
LoukanidisDSC12235.jpg
Loukanidis në vitin 2009
Të dhënat personale
Data e lindjes25 shtator 1937
Vendi i lindjesParanesti, Greqi
Data e vdekjes11 janar 2018
Vendi i vdekjesAthinë, Greqi
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
1953–1956M.G.C. Α.Ε. Κomotini
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1956–1961Doksa Dramas50(13)
1961–1969Panathinaikos142(59)
1969–1970Aris45(8)
Gjithsej237(80)
Ekipi kombëtar
1958–1967Greqia23(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Ai filloi të luaj për skuadrën AEK Komotini, dhe u bashkua skuadrës Doksa Dramas më 1955. Ai shumë shpejt filloi të interesohet për klube kryesore të Greqisë dhe jashtë vendit përfshirë Juventus.

Ai ka luajtur edhe për klubin Panathinaikos dhe bëri debutimin e tij më 28 mars 1962 në ndeshjen kundër AEK Athens. Ai përfundoi karrierën e tij në Aris Thessaloniki, ku fitoi kupën greke në vitin 1970.

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai ka luajtur 23 ndeshje dhe shënoi tre gola për kombëtaren greke. Ai luajti për herë të parë në Kupën Kombëtare Evropiane 1960 në ndeshjen kundër Francës më 1 tetor 1958.[2]
ReferimetRedakto

  1. ^ Greek football legend Takis Loukanidis dies at 81
  2. ^ Mastrogiannopoulos, Alexander (25 shtator 2004). "Greece - International Matches 1948-1960". RSSSF. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)