Tanku është automjet i blinduar projektuar për të luftuar në vijën e frontit që kombinon lëvizshmërinë dhe aftësive operacionale taktike sulmuese dhe mbrojtëse. Fuqia e zjarrit ofrohet zakonisht nga një armë kryesore e kalibrit të madh në një frëngji të rradhës së mesme dhe armë automatike, ndërsa blindimi i rëndë, dhe gjithë-lëvizshmëria e terrenit të sigurojnë mbrojtje për tankun dhe ekuipazhin e tij, duke e lejuar atë të kryejë të gjitha detyrat kryesore të trupave të blinduara në fushëbetejë.

Leopard 2 A7, Mbretëria e Bashkuar.
Merakava, Izrael.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Tanks – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shiko edhe

Redakto

Referimet

Redakto