Timishoara, (gjithashtu ish Temeswar,Temeschburg ose Temeschwar, hungarisht: Temesvár), është kryeqyteti i Qarkut Timiş, në Rumaninë perëndimore. Një nga qytetet më të mëdha rumune, me një popullsi prej 319.279 banorë (qyteti i tretë më i populluar në vend, sipas regjistrimit të vitit 2011), dhe konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i rajonit historik të Banatit. Timishoara është qendra kryesore, shoqërore, ekonomike dhe kulturore në pjesën perëndimore të Rumanisë.

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
Timishoara
Timișoara
Weisspalais.jpg
Popullsia
 • Total319,279
Faqja zyrtarewww.primariatm.ro