Tenerife është ishulli më i madh i Ishujve Kanarie dhe tërheq turistë nga e gjithë bota, të cilët janë në kërkim të plazhit dhe eksplorimit të malit më të lartë të Spanjës, Pico del Teide, me lartësi 3718 metra. Që aty turistët mund të shohin krateret vullkanike të ishullit.

Harta e Tenerifes

Kryeqyteti i ishullit dhe arkipelag është Santa Cruz de Tenerife, ku është Kuvendi i Ishujt Kanarie. “Universiteti San Fernado de La Laguna” në San Cristóbal de La Laguna është universiteti më i vjetër në Ishujt Kanarie dhe një prej dy vendeve të Trashëgimisë Botërore në Tenerife, ndërkohë që tjetri është mali Teide, një vullkan, i cili aktualisht është pasiv.