Marat Safin në lojë.

Sport që luhet në fusha me një sipërfaqe paksa të fortë. Lojtarët (ekipet) garuese e zhvillojnë lojen duke goditur një topë të vogël me raketa. Qëllimi i lojtarëve është shënimi i poenave të cilat fitohen pasi që të godite fusha e kundështarit i cili nuk është në gjendje të i përgjegjet (godet) gjuajtjes.

HistorikuRedakto

FushaRedakto

 
Dimenzionet e fushës së tenisit

RregullatRedakto

Veprimet levizore per fillestare lidhur me mjedisimin (adaptimin)me reket e tope te tenisit si: Kapja dhe mbajtja e reketit , levizjet themelore te dores me reket Udheheqja e topit , apo debimi i topit me reket ne vend lart 1-3 minuta me pellembe te dores (forkhend).

Garat më evidenteRedakto

Shih edheRedakto

  Commons: Tenis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto