Teodor Pangallo (greqisht: Θεόδωρος Πάγκαλος, 11 janar 1878 – 26 shkurt 1952) ka qene një ushtarak dhe politikan Grek me prejardhje arvanitas.

Teodor Pangallo (1920)

Karriera e hershmeRedakto

Pangallos është lindur ne ishullin Kullur. Familja e tij ishte gjak arvanitase dhe i përkiste grupit te luftëtareve arvanitase ne revolucionin grek, me Janaqi Meleti Haxhimeleti, kurse na ana e tjatit vinte nga një familje aristokrate nga ishulli Kea.

Në pushtetRedakto

Pas këtij rregulliRedakto

ReferimetRedakto