Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Territoret Veri-Perëndimore (kthjellim).

Territoret Veri-Perëndimore është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1346106 km² dhe popullsi 42940 banorë.[1] dhe është themeluar më 15 korrik 1870. Yellowknife është kryeqëndra e provincës.

Territoret Veri-Perëndimore
(anglisht) Northwest Territories
(frëngjisht) Territoires du Nord-Ouest
—  territor  —
stema_figuraFlag of the Northwest Territories.svg
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Yellowknife
Gjuha zyrtare Chipewyan, cree, dogrib, Frëngjisht, Anglisht, gwich'in, inuinnaqtun, inuktitut, inuvialuktun, slavey
Guvernatori Tony Whitford zgjedhur më 29 prill 2005
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°27′17″V 114°22′35″P / 62.45465°V 114.37647°P / 62.45465; -114.37647 (Territoret Veri-Perëndimore)Koordinatat: 62°27′17″V 114°22′35″P / 62.45465°V 114.37647°P / 62.45465; -114.37647 (Territoret Veri-Perëndimore)
Sipërfaqja 1.346.106 km2
Popullsia 42.940 banorë 2009"Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009. Parametri i panjohur |Gjuha= është injoruar (Ndihmë!)
Dendësia 0,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 15 korrik 1870
Zona Kohore UTC-7
Kodi Postar X0, X1 (prefiksi)
NT (kodi)
www.gov.nt.ca/

ReferimetRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në