The Jelly Jam (gjithashtu i njohur si Jelly Jam) është një progressive rock supergrup i përbërë nga tre anëtarë; Ty Tabor nga bendi King's X në kitarë dhe vokal, Rod Morgenstein nga Dixie Dregs në bateri, dhe John Myung nga Dream Theater në bas kitarë. Këta tre muzicientë më parë bënë muzikë së bashku nën emrin Platypus, ku Derek Sherinian luante në tastierë, dhe së bashku lëshan 2 albume.

The Jelly Jam
JellyJam.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara
ZhanretProgressive rock
Vitet aktive2001 - prezent
Shtëpitë diskografikeInsideOut Music
Faqja e internetitkingsxonline.com/jellyjam
AnëtarëtTy Tabor
Rod Morgenstein
John Myung

Albumi i parë i vetë-titulluar i tyre The Jelly Jam u lëshua në vitin 2001 nëpërmes InsideOut Music. Albumi i tyre i dytë, The Jelly Jam 2, u lëshua gjithashtu nëpërmes InsideOut Music në vitin 2004.

AnëtarëtRedakto

DiskografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto