Thoma Turtulli ishte një bamirës shqiptar, i vëllai i Mihal Turtullit. Ai i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren.[1][2][3]

Referime

Redakto
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 19 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ https://observerkult.com/kush-ishte-filantropi-thoma-turtulli-qe-i-dhuroi-korces-biblioteken-kinemane-liceun-dhe-spitalin/
  3. ^ https://alb-spirit.com/2020/08/01/sabina-darova-thoma-turtulli-dhe-historia-e-bibliotekes-ne-korce/