Titan AE është një film aventuresk fantastiko- shkencore post-apokaliptike i animuar i vitit 2000 i drejtuar nga Don Bluth dhe Gary Goldman dhe me zërat e Matt Damon, Bill Pullman, Drew Barrymore, John Leguizamo, Nathan Lane, Janeane Garofalo, Ron Perlman dhe Tone Loc . Titulli i tij i referohet anijes hapësinore në qëndër të filmit dhe me A.E. që do të thotë "After Earth" (Mbas Tokës). Animimi i filmit kombinon animacion tradicional 2D i vizatuar me dorë me përdorim të gjerë të imazheve të krijuara nga kompjuteri .

Prodhuar nga Fox Animation Studios si filmi dhe projekti i tij i dytë dhe i fundit, filmi u shfaq më 16 Qershor 2000 nga 20th Century Fox në Shtetet e Bashkuara. Filmi mori vlerësime të përziera nga kritikët dhe pati humbje në të ardhura. [1] [2] [3]

Referime

Redakto
  1. ^ "Titan A.E." Box Office Mojo. Marrë më 11 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Palmeri, Christopher (19 shtator 2013). "Despicable Me 2 Producer Knows How to Win the Box Office". Bloomberg. Marrë më 11 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gabbi Shaw (27 shkurt 2017). "The biggest box office flop from the year you were born". Insider. Marrë më 21 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)