Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tokke (kthjellim).


Tokke është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 984 km² dhe popullsi 2465 banorë[1].

Tokke
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Dalen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Urbø (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°25′V 7°58′L / 59.417°V 7.967°L / 59.417; 7.967 (Tokke)Koordinatat: 59°25′V 7°58′L / 59.417°V 7.967°L / 59.417; 7.967 (Tokke)
Sipërfaqja 984 km2
Popullsia 2.465 banorë 2004
Dendësia 2,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1852
Dalen is located in Norvegjia
Dalen
Dalen
www.tokke.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Tokke – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto