Edward Thomas "Tom" Hardy (i lindur më 15 shtator 1977) është aktor anglez. Disa nga filmat më të shquar në të cilët ai ka marrur pjesë janë Star Trek: Nemesis, RocknRolla, Bronson, Warrior, Tinker Tailor Soldier Spy, This Means War, The Dark Knight Rises, dhe Inception, nëpërmjet të cilit Hardy fitoi çmimin BAFTA Rising Star Award.

Tom Hardy
U lind në (1977-09-15) 15 shtator 1977 (46 vjeç)
KombësiaAnglez
TitulliTom Hardy në premierën e filmit Inception, 2010

Rolet e tij në seriale televizive përfshijnë The Virgin Queen, Wuthering Heights, Stuart: A Life Backwards, me rolin e së cilës ai u nominua për BAFTA for Best Actor, dhe The Take. Në vitin 2012, Hardy u paraqit në rolin e Bane në filmin The Dark Knight Rises, dhe në rolin e Forrest Bondurant në filmin Lawless. Në vitin 2014 ai do të aktrojë Max Rockatansky në filmin Mad Max: Fury Road. Hardy gjithashtu ka nënshkruar kontratë me kompaninë e video lojërave Ubisoft për të aktruar Sam Fisher në filmin e adaptuar të serisë së video lojërave Tom Clancy's Splinter Cell.

Lidhje të jashtme

Redakto