Topeka është kryeqyteti i shtetit Kansas të SHBA-së dhe qendra e qarkut Shoni. Ai ndodhet përgjatë lumit Kansas.

Topeka
Anglisht : Topeka
Qytet
Njohur si Capitol City, T-Town, Top City
noform
Pamje ajrore të Topekës
Stema_figura
Stema e Qytetit
Vendndodhja
Topeka is located in SHBA
Topeka
Topeka
Vendodhja e Topekas në SHBA

Topeka is located in Kanzas
Topeka
Topeka
Vendodhja e Topekas në Kanzas

Koordinatat: 39°03′21″V 95°41′22″P / 39.05583°V 95.68944°P / 39.05583; -95.68944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kansas
Rrethi Shawnee County
Kryetari i Bashkisë Bill Bunten
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 159.2 km2
Lartësia 288 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 128,188 banorë
Dendësia 818 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 5 dhjetor 1854
Vendasit Amerikanë
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Kodi Postal 66601-66612, 66614-66622, 66624-66626, 66628-66629, 66636-66637, 66642, 66647, 66652-66653, 66667, 66675, 66683, 66692, 66699
Prefiksi 785
Aeroporti Forbes Field FOE
Koordinatat 39° 03′ 21″ Veri

95° 41′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.topeka.org/