Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Trøndelag (kthjellim).


Trøndelag është një rajonNorvegji. Rajoni ka një sipërfaqe 41270 km² dhe popullsi 430411 banorë[1].

Trøndelag
—  rajon  —

Trøndelag – Vendndodhja

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Kryeqëndra Trondheim
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°25′37″V 10°23′35″L / 63.426944°V 10.393056°L / 63.426944; 10.393056 (Trøndelag)Koordinatat: 63°25′37″V 10°23′35″L / 63.426944°V 10.393056°L / 63.426944; 10.393056 (Trøndelag)
Sipërfaqja 41.270 km2
Popullsia 430.411 banorë 2011
Dendësia 10,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Trønder
Zona Kohore UTC+1

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja zyrtare