Tyrkan Akyol

politikane turke

Tyrkan Akyol (e lindur më 12 tetor 1928) është një politikane turke, mjeke dhe akademike. Ajo ishte ministrja e parë femër e qeverisë Turke, [1] dhe rektorja e parë femër në Turqi. [2]

JetaRedakto

Tyrkan Akyol u lind më 12 tetor 1928 në Stamboll. Ajo përfundoi arsimin e saj fillor në vende të ndryshme të Turqisë për shkak të profesionit të babait të saj si oficer i stafit. Ajo u diplomua nga Shkolla e Mesme Erenkoy Girls në Stamboll, Turqi, në vitin 1947.

Karriera akademike dhe politikeRedakto

Akyol u arsimua në Universitetin e Ankarasë në vitin 1953. Ajo u bë një mjeke e specializuar në Pulmonologji [3] dhe ndoqi një karrierë akademike në mater e saj alma. Ajo u bë asistent profesor në 1965 dhe profesoresh e plotë në 1970. Midis 1959 dhe 1965, Akyol kreu studimet akademike në Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Holandë. Ekziston një spital në Bursa që mban emrin e saj.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Türk kadınının ilkleri". Hürriyet. 10 tetor 1998. Marrë më 16 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ankara Üniversitesi Rektörleri-Prof. Dr. Türkan Akyol". Ankara University. Marrë më 16 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ankara Tıp'ın Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenilendi". Haberler. 8 korrik 2011. Marrë më 16 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 prill 2018. Marrë më 31 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)